Teatr Stary

Adres:

Jezuicka 18, 20-113 Lublin

Telefon:

81 466 59 25

Adres Jezuicka 18 w Lublinie to siedziba Teatru Starego, w którym odbywają się zarówno spektakle, jak też i spotkania o charakterze kulturalnym.

Miejsce to zostało otwarte dla mieszkańców miasta już w 1822 roku i stanowiło ono punkt spotkań pasjonatów opery oraz sceny dramatycznej. Warto wiedzieć, że obiekt ten jest jednym z najstarszych teatrów w kraju, przed nim pozycjonuje się tylko Stary Teatr Krakowski. Warto przy tym wiedzieć, że budynek jest przepiękny, podzielony na cztery kondygnacje, gdzie można znaleźć miejsca na parterze, czy też pierwszym piętrze, jak też balkonie lub galerii. Z dawien dawna miejsce to było oświetlone za pomocą oleju, potem nafty. To są zaprzeszłe dzieje powiązane z czasami, kiedy cywilizacja rozwijała się dość słabo. Współcześnie zaś jest to nowoczesny obiekt przy zachowaniu swojej pierwotnej architektury. Siedziba teatru jest usytuowana w Lublinie na Starym Mieście. Tutaj zaś pierwsze przedstawienie zostało zaprezentowane wrażliwej na sztukę publiczność w 1822 roku. W budynku niezwykle często spotykają się zarówno miłośnicy sztuki dramaturgicznej, jak i pasjonaci literatury. Można było tutaj na cyklicznych imprezach spotkać prawdziwe autorytety z dziedziny literatury. Niezwykle zasłużone dla kultury nie tylko polskiej ale też światowej. Mowa tutaj choćby o wybitnym współczesnym polskim pisarzu Andrzeju Stasiuku, który to napisał książkę pod tytułem Wschód, dedykowaną również kulturze Lublina. Miejsce to jest niezwykle kulturalne o charakterze klasycznym. W dobie obecnych czasów obiekt został wzbogacony o dodatkowe kondygnacje. mowa tutaj o elementach podziemnych, gdzie znajdują się magazyny, jak też i zapleczu sanitarnym. Teatr Stary w Lublinie to miejsce szacowne oraz eleganckie. Warto tu przybyć chodź na chwilę i cieszyć się jego dobrą energią.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 874