Pałac Małachowskich

Adres:

Aleja Stanisława Małachowskiego 3, 24-140 Nałęczów

Jednym z najcenniejszych zabytków Nałęczowa jest umiejscowiony w parku zdrojowym przy ulicy Lipowej Pałac Małachowskich.

Jasny budynek prezentuje się wyjątkowo efektownie na tle bujnej zieleni Parku Zdrojowego, który goście mogą podziwiać w okresie letnim z tarasu mieszczącej się tutaj Kawiarni Pałacowej. Pałac Małachowskich został zbudowany w latach 1771-1775 według projektu architekta Ferdynanda Naxa. Budynek wzniesiono dla krajczego wielkiego koronnego Stanisława Małachowskiego oraz jego żony Marianny z Potockich Małachowskiej, która niestety zmarła zanim projekt został ukończony. To od herbu rodowego Stanisława Małachowskiego – Nałęcz – pochodzi nazwa uzdrowiska Nałęczów, krajczy nabył bowiem majątek o nazwie Bochotnica. Urokliwy Pałac Małachowskich, choć wielokrotnie przebudowywany przez późniejszych właścicieli, do dziś zachwyca zwłaszcza swoimi wnętrzami utrzymanymi w stylu rokoko i klasycystycznym z charakterystycznymi stiukami na ścianach: zachowaną w stanie niemal niezmienionym Salą Balową, Salą Portretową, gdzie często można posłuchać poezji w trakcie wieczorków autorskich oraz Salą Zieloną z jej oknami, z których można podziwiać widok na park zdrojowy. Dziś Pałac Małachowskich w swoich wnętrzach kryje przede wszystkim Muzeum Bolesława Prusa, który był częstym gościem uzdrowiska. Znany pisarz leczył się tutaj z agorafobii i co roku przyjeżdżał na kuracje, a goście Nałęczowa często spotykali go w trakcie spacerów po parku. Wspomnienia związane z Nałęczowem często przewijają się w twórczości Prusa, a jego pomnik znajdziemy w parku zdrojowym. W Pałacu mieści się także Kawiarnia Pałacowa, która słynie z podawania znakomitej kawy oraz gorącej czekolady, nałęczowskich krówek oraz nalewek regionalnych. Szczególną popularnością cieszy się jej otwarty w lecie ogródek oraz miejsca na tarasie Pałacu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1539