Park Zdrojowy w Nałęczowie

Adres:

Al. Małachowskiego 5,22-140 Nałęczów

Ponad 20-hektarowy park zdrojowy w Nałęczowie to naturalny skarb tego miasta, które od wieków jest uznanym uzdrowiskiem.

Lecznicze właściwości wód mineralnych w Nałęczowie zostały bowiem odkryte już na początku XIX wieku, co spowodowało, że dla zdrowia przyjeżdżali tu m. in. Stefan Żeromski czy Bolesław Prus. w ich powieściach znajdziemy niejednokrotnie wspomnienia i nawiązania do tej miejscowości. Sam Park Zdrojowy w Nałęczowie ma jeszcze dłuższą historię, jego początki sięgają bowiem XVIII wieku, kiedy zaczął być organizowany dla ówczesnych właścicieli pałacu parkowego – rodziny Małachowskich. Pałac można podziwiać do dzisiaj: utrzymany jest w stylu rokoko i późnego klasycyzmu, mieści się w nim między innymi Muzeum Bolesława Prusa, Sala Portretowa, w której organizowane są wieczorki poetyckie oraz Sala Zielona, z okien której można obserwować piękną panoramę lipowej alei. Zachwyca Sala Balowa – zachowana do dzisiaj niemal w niezmienionym stanie. Bogactwo wieloletniego drzewostanu Parku Zdrojowego, urokliwy owalny staw w samym jego środku oraz palmiarnia, która nawet w zimie pozwala cieszyć się egzotycznymi roślinami powodują, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy i turystów miejsc w Nałęczowie. Szczególną jego atrakcją są na poły oswojone wiewiórki, które chętnie korzystają z dokarmiania ich przez turystów oraz łabędzie i kaczki. W parku poza Pałacem Małachowskich znajdują się obiekty przygotowane na przyjmowanie gości w Nałęczowie. W domu angielskim może nocować około 60 osób, na miejscu są dostępne również gabinety zabiegowe, w których można skorzystać z masaży, elektrostymulacji oraz zdrowotnych kąpieli. Domek grecki to jedna z charakterystycznych budowli Parku Zdrojowego, utrzymana w klasycystycznym stylu, z kolumnami wejściowymi kryjącymi za sobą pracownię diagnostyczną będącą częścią uzdrowiska nałęczowskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1756