Ratusz w Nowym Targu

Adres:

ul. Rynek 1, 34-400 Nowy Targ

Nowy Targ jest przepięknym miastem znajdującym się w Małopolsce, niedaleko Zakopanego.

Będąc w tym mieście nie sposób nie odwiedzić ogromnego rynku, na którym znajduje się ratusz. Jest on zlokalizowany w samym centrum rynku. Budynek ratusza jest bardzo okazały. Został on wybudowany w XIX wieku. Jest to piękny dwukondygnacyjny obiekt w stylu pseudoklasycystycznym. Dawniej w tym miejscu zlokalizowany był drewniany ratusz miejscowości. Stojąc naprzeciw dzisiejszego nowotarskiego ratusza naszą uwagę zwraca wieża zegarowa znajdująca się na jego szczycie. Dawny drewniany ratusz, według danych historycznych istniał już w roku 1767. Szacuje się, że prawdopodobnie również wiele lat wcześniej Nowy Targ posiadał swój ratusz jednak nie jest to w żaden sposób udokumentowane. Ratusz w Nowym Targu jest w bardzo dobrym stanie. Jest to budynek stosunkowo młody więc jego renowacja nie była zbyt trudna i kosztowna. Jest to ogromna wizytówka miasta dlatego w jego pobliżu zlokalizowana jest przestrzeń zielona, a także ławeczki, na których miejscowa ludność jak i turyści mogą wypocząć i podziwiać przestrzeń i architekturę znajdującą się w okolicach rynku. Prawdą jest jednak to, że najpiękniejszym i najokazalszym budynkiem w rynku jest właśnie ratusz. Został on również opisany przez znanego rysownika Wawrzenieckiego, który w roku 1884 przebywał w Nowym Targu. Rysownik ten był zachwycony rynkiem, ale w szczególności właśnie znajdującym się w jego samym centrum okazałym budynkiem miejscowego ratusza. Jeśli wybierasz się do Nowego Targu, lub przez niego przejeżdżasz, to warto, abyś poświęcił chwilę i zajrzał do nowotarskiego rynku. Ratusz, który się tutaj znajduje jest naprawdę okazałym budynkiem, wręcz sztuką, którą warto zobaczyć. Szczególnie pięknie prezentuje się w wieczornej i nocnej scenerii, gdy wokół jest mnóstwo świateł, które oświetlają okoliczną mu przestrzeń. W Polsce w wielu miastach znajduje się ogromna ilość ratuszy, jednak ratusz z Nowego Targu jest tak pięknym i okazałym budynkiem, że niewiele ratuszy z naszego kraju może z nim konkurować.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1331