Wieża wrocławska w Nysie

Adres:

Wrocławska, 47-300 Nysa

Ciekawym zabytkowym obiektem systemu obronnego w Nysie jest Wieża Wrocławska, zwana często Białą Wieżą, ze względu na kolor elewacji.

Położona jest przy ulicy Wrocławskiej. Ta gotycka budowla obronna jest jedną z części zachowanych w Nysie obwarowań miejskich – stąd nazwa Wieża Bramy Wrocławskiej, która otaczała miasto od strony północnego wschodu. Została wzniesiona w połowie XIV wieku, w 1350 roku. Licząca sobie blisko 700 lat budowla osiąga wysokość 33 metrów. Podczas modernizacji murów miejskich w XVI wieku wieża została nadbudowana, wyposażono ją także w stanowiska artyleryjskie, poprzez nakrycie zwieńczeniem w formie attyki z otworami strzelniczymi. Tzw. naroża wieżyczki przypominały wyglądem szczyt zamku, ściany natomiast ozdobiono tzw. szczycikami z chorogięwkami - wiatrowskazami. Pierwotnie wieża wyposażona była także w murowaną iglicę, ale zniszczył ją pożar w 1642 roku. W przyziemiu wieży zostało utworzone przejście, prawdopodobnie było to na przełomie XIX oraz XX wieku. W tym przejściu został wmurowany portal z 1603 roku, pochodzący z kamienicy „Pod Patrycjuszem” mieszczącej się przy rynku pod nr 18. XIX wiek dla Nysy, to czas kiedy obwarowania miasta całkowicie rozebrano. Z tamtego okresu zachowano Wieżę Wrocławską oraz Wieżę Ziębicką, które są atrakcjami miasta. W 2010 roku wieża została odnowiona, pracom poddano nie tylko konstrukcje wnętrza wieży – wykonano nowe stropy, schody, ale zakonserwowano i odtworzono elementy kamienne portalu wieży z XVII wieku. Jako ciekawostkę należy uznać to, że Wieża Bramy Wrocławskiej mimo licznych wojen i klęsk jest jedyną zabytkową budowlą, która przetrwała w ciągu lini ulicy Wrocławskiej, a w okresie II wojny światowej mimo zniszcenia miasta Wieża Bramy Wrocławskiej ocalała. Jedynie podziurawione od pocisków były kule, na których usadzono wiatrowskazy. Obecnie zostały zachowane trzy wiatrowskazy - proporczyki, z których dwa z nich pochodzą z 1574 roku. Tą datę uznaję się za prawdopodobną określającą rok, kiedy nastąpiła przebudowa wieży i zostały one umieszczone na wieży. Wiatrowskazy z Wieży Wrocławskiej Zostały przekazane do Muzeum Powiatowego w Nysie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2246