Zielony Szlak Turystyczny gminy Parczew

Adres:

Parczew

Zielony Szlak Turystyczny w gminie Parczew, inaczej zwany szlakiem „Leśny”, wynosi około 20 kilometrów.

Głównie trasa prowadzi drogami leśnymi i krajobrazowymi. Szlak zaczyna się na dworcu PKS w Parczewie dalej prowadzi do Lasów Parczewskich obok miejscowości Mokoszki. Następnie udajemy się miejscowości Ochoży przez rezerwat „Lasy Parczewskie”. We wsi Białki łączy się ze szlakiem niebieskim przy Jeziorze Bialskim. Główną atrakcją trasy jest rezerwat przyrodniczy, który jest kompleksem lasów parczewskich. Położone są one między rzeką Tyśmienicą, a Kanałem Wieprz- Krzna. Wartym zobaczenia są również łąki „Ochoża”, położone w rezerwacie. Znajdują się tutaj również trzy jeziora: Czerne Gościnieckie, Kleszczów i Miejskie. W rezerwacie przeważają bory sosnowe i mieszane, ale występują również bory bagienne oraz olsy i łęgi ochowo-lesionowe. Jest to idealne miejsce dla miłośników zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Spotkać tutaj można rzadkie gatunki ptaków m. in.: ortolan, gąsiorek, muchołówka mała, lerka, jarzębatka, czy lelek. 5 gatunków występujących w tych terenach zostało wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Na terenie Lasów Parczewskich można również spotkać pamiątki wojenne takie jak: cmentarze, mogiły, czy ziemianki. Na skraju lasu, w miejscowości Sosnowicy znajduje się także zabytkowa oficyna, a także stara cerkiew i kościół. Na terenie rezerwatu jest również możliwość odpoczęcia, zatrzymania się na dłużej. Baza noclegowa znajduje się w miejscowości Sosnowicy jak i Białki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 971