Szlak Architektury Drewnianej w Sanoku

Adres:

Sanok

Szlak Architektury Drewnianej to chyba największe w Polsce przedsięwzięcie znakowania szlaków.

W latach 2001-2003 współpraca województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego pozwoliła na oznakowanie w sumie 3037 km tras, z czego 1202 km (podzielone na 9 odcinków) przebiega przez województwo podkarpackie. W roku 2008 zainspirowane tym władze województwa świętokrzyskiego postanowiły, że również na jego terenie zostanie wytyczony szlak architektury drewnianej, który zostanie zintegrowany z trzema dotychczas istniejącymi. Zabytki zlokalizowane przy szlaku na terenie województwa podkarpackiego, to głównie cerkwie i zabytkowe kościoły, ale nie brak również zabudowy wiejskiej starych dworków czy zabytkowej techniki. Przez gminę Sanok, przebiega Trasa nr II oraz Trasa nr IV Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego. Zwiedzanie w obu przypadkach zaczynamy w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które jest największym skansenem w Polsce. wybierając Trasę nr II udajemy się stamtąd kolejno do miejscowości: Hołuczków, Siemuszowa i Tyrawa Solna, gdzie znajdziemy cerkwie greckokatolickie z XIX wieku. Kolejną miejscowością jest Mrzygłód, w którym zachował się oryginalny układ miasteczka z drewnianą zabudową wokół rynku. Dwie kolejne miejscowości to Hłomcza i Łodzina, w których również znajdziemy greckokatolickie cerkwie. Ciekawe zabytki znajdziemy w następnej miejscowości, Dobra. Zabytki te to również zabytki sakralne, lecz tym razem mamy do czynienia z całym zespołem cerkiewnym składającym się z dwóch cerkwi, dzwonnicy, plebanii i ogrodzenia. Na zakończenie zostają miejscowości Ulucz, Jurowce i Czerteż, gdzie również można zwiedzać cerkwie, przy czym cerkiew w Uluczu uznawana jest za najstarszą w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1118