Zalew Rejowski

Adres:

Wioślarska 1, 26-100 Skarżysko-Kamienna

Zalew Rejowski to jak wskazują źródła zbiornik retencyjny na rzece Kamionce.

Popularny Zalew Rejów to sztuczny zbiornik o powierzchni około 30 hektarów, który został zbudowany na początku XIX wieku. Zarówno podczas I jak i II wojny światowej zbiornik został zniszczony i tyle samo razy był odbudowywany. Początkowo głównym celem, w szczególności po pierwszej wojnie światowej w 1925 roku a w okresie późniejszym, tj. po drugiej wojnie światowej, budowy zbiornika było zapewnienie wody na potrzeby przemysłowe. W związku z tym głównym inicjatorem i fundatorem odnowy zbiorników była Fabryka Uzbrojenia, która zabezpieczała wodę dla zakładów metalowych Mesko zajmujących się od 1922 roku produkcją amunicji i broni. Dziś jest to bardzo popularne wśród mieszkańców okolic miejsce rekreacyjne z największym ośrodkiem rekreacyjnym po zachodniej stronie zalewu. Jednak nie jest to jego jedyne zadanie. Zalew ma także charakter zbiornika wyrównawczego, co oznacza że wspomaga on funkcjonowanie dużego zbiornika retencyjnego a jego głównym zadaniem jest magazynowanie przepływów szczytowych ze zbiorników retencyjnych tym samym wyrównując ich poziom. W okolicy zalewu, jak już wskazano wyżej, znajduje się ośrodek rekreacyjny Rejów oraz Muzeum Orła Białego wraz ze znajdującymi się nieopodal Ruinami Wielkiego Pieca Hutniczego Rejów. Coś ciekawego znajdą dla siebie w tej okolicy również miłośnicy wędkarstwa, gdyż prawie cały teren zalewu jest dostępny dla wędkarzy. Ograniczeniom podlegają przede wszystkim miejsca, w których znajduje się tama oraz spiętrzenia wody. Dodatkowo pewnym ograniczeniem jest zakaz wędkowania na terenie ośrodka wypoczynkowego i zakaz wywożenia przynęt. Wędkarze mogą więc na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach oddać się łowieniu płoci, okoni, leszczy, karpi czy amurów albo dużych rozmiarów karasi i linów.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2866