Czerwony szlak rowerowy w Starachowicach

Adres:

Starachowice

Czerwony szlak rowerowy prowadzi zapalonych wielbicieli dwóch kołek na objazd Starachowic przez Lubiankę, Radkowice, Bronkowice, Wykus, Mostki, Rataje, Wąchock, Lipie.

Zajmuje ona w sumie 64 kilometry i jest świetną propozycją spędzenia tutaj aktywnie niemal całego dnia. Po drodze możliwe jest przyjrzenie się nie tylko naturalnemu pięknu przyrody w tych okolicach, ale też odwiedzenie ważnych miejsc związanych z historią Starachowic i pobliskich im miejscowości. Wyjeżdżając ze Starachowic z punktu przy Muzeum Przyrody i Techniki mamy okazję przejechać nad utworzonymi w ich okolicach zalewami: Lubianka oraz Zalew Pasternik. Część drogi prowadzi natomiast przez zachwycające tereny leśne i charakterystyczne w tej okolice formacje geologiczne, jakimi są lessowe wąwozy. Na trasie spotkamy też zabytki architektury sakralnej, jak drewniany kościół w Radkowicach czy dawny zespół klasztorny cystersów, do których należała niegdyś miejscowość Wąchock. Klasztor jest wyjątkowym przykładem architektury romańskiej na terenach Polski, choć został przebudowany w XVII wieku, jednak zachowało się w nim wiele elementów z oryginalnej budowli powstałej w XIII wieku na wzór klasztorów w dawnej Italii. Warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na kapitularz – salę zebrań zakonników, uważaną za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Z Wąchocka ruszamy dalej w kierunku miejscowości Mirca i do wioski Lipie, zahaczając po drodze o wart odwiedzenia punkt widokowy pozwalający na podziwianie panoramy Starachowic i Łysogór na horyzoncie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 773