Ogród Żupny

Adres:

Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

Ogród Żupny w Wieliczce to tereny zielone, które powstały jednak z myślą nie o upiększaniu miasta, a ze względu na częste w tamtych czasach pożary.

Ogród Żupny znajduje się po południowej stronie Zamku Żupnego i oddzielał go od zabudowań mieszczańskich, które nierzadko płonęły. Został on wytyczony w 1564 roku. Z końca XVI wieku pochodzi wzmianka, która mówi o "sadzie żupnym". Wiadomo także, że wtedy też powoli zaczynał on pełnić rolę ozdobnego ogrodu. Między rokiem 1714 a 1717 został tu zorganizowany ogród w stylu włoskim, a kilka lat później poszerzono go na południe. Ze względu na różnicę poziomów, podzielono ogród na "ogród górny" oraz "ogród dolny", które łączyły dębowe schody. Ogród dolny składa się z czternastu kwater centralnych oraz dwóch bocznych. W ogrodzie znaleźć można też zachowaną XIV-wieczną basztę, która niegdyś składała się na miejski system fortyfikacji. Przez Ogród Żupny przebiega też parkowa aleja im. Jana Pawła II. Zobaczyć można tu też pomnik świętego, oraz odpocząć na jednej z wielu ławek.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2148