Sztygarówka

Adres:

ul. Dembowskiego 12, 32-020 Wieliczka

Sztygarówka w Wieliczce to duży budynek, będący przykładem stylu neogotyckiego. Powstawał w latach 1879-1899, według projektu Tadeusza Dołęgi-Mostowskiego.

Powstał on nieopodal Zamku Żupnego w 50 rocznicę objęcia tronu przez cesarza Franciszka Józefa. Budynek przyciąga do siebie wzrok wymiarami oraz surową fasadą, pokrytą cegłą. Na I piętrze zachowała się duża aula z bogatym zdobieniem oraz interesującym plafonem. Budowla powstała, by do jej wnętrz mogła się przenieść, działająca od 1861 roku w Wieliczce, Szkoła Górnicza. Wraz ze szkołą wprowadziło się tu także Muzeum Salinarne. Zadaniem Szkoły Górniczej było kształcenie kolejnych pokoleń górników i techników, którzy pracowali później w kopalni. Działała tu do roku 1933, gdy szkołę przeniesiono do Katowic. Obecnie, we wnętrzach budynku siedzibę znaleźli urzędnicy Starostwa Powiatu Wielickiego. Warto zboczyć na chwilę z trasy, by przyjrzeć się temu budynkowi z bliska, zwłaszcza, że leży on nieopodal Alei Jana Pawła II i Ogrodów Żupnych.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1585