Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Adres:

Kościelna 11, Włodawa

Wielowiekowy wodny trakt nadbużański i średniowieczny gród Włodawa, to miasto które przyciąga turystów, nie bez powodu bywa też nazywane miastem trzech kultur.

Położona na wysokim brzegu rzeki Włodawa skrywa trzy obiekty sakralne: kościół rzymskokatolicki, bryłę Wielkiej synagogi i prawosławną cerkiew, którą wyróżniają baniaste czerwone blaszane kopuły. Dojście do cerkwi prowadzi z włodawskiego rynku ulicą Kościuszki, obiekty jest udostępniony do zwiedzania. Klucze znajdują się na plebani – w białym parterowym domku, który mijamy przy drodze do cerkwi. Liturgia w cerkwi odbywa się w niedzielę w godzinach popołudniowych. Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia NMP ufundowana została przez Augusta Zamoyskiego w XIX wieku, początkowo była cerkwią unicką, od 1888 roku jest cerkwią prawosławną, służy jako parafia obrządku wschodniego. Cerkiew powstała w latach 1840-42, utrzymana została w typie bizantyjsko – ruskim. Biała bryła cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została zwieńczona kopułami, które widoczne są z daleka. Wnętrze jej zdobi klasycystyczna polichromia z 1842 roku oraz ikonostas z ikoną św. Jana Złotoustego. Wnętrze cerkwi jest olbrzymie, przykryte rozłożystą złotą kopułą, wyposażenie cerkwi pochodzi z XVII - XIX wieku. Między miejscem ołtarzowym a nawą umieszczono w cerkwi ikonostas przedstawiający cykl obrazów z życia Maryi i Chrystusa, a środkową jego część zajmują carskie wrota – będące dziełem prawosławnych snycerzy. Plac cerkiewny wokół świątyni zdobi krzyż ekumeniczny, który umieszczony został w tym miejscu w 2001 roku. Stworzony został podczas IV Festiwalu Trzech Kultur, odbywającego się we Włodawie w tym samym roku, jest dziełem dzieci katolickich i prawosławnych. Festiwal ten odbywa się nadal, jest jedną z ciekawszych imprez cyklicznych na terenie Lubelszczyzny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1240