Dworek w Bolechowicach

Adres:

Winnica 32-082, Bolechowice

W województwie małopolskim na terenie powiatu krakowskiego gdy znajdziemy się w Zabierzowie warto wybrać się około 4 km na północ od miasta.

Podążając w kierunku Doliny Bolechowickiej, (gdy wybierzemy się czarnym szlakiem turystycznym) możemy zobaczyć wioskę Bolechowice, położoną u stóp stromej krawędzi Płaskowyżu Ojcowskiego. Bolechowice do rozbiorów stanowiły majątek krakowskiej kapituły katedralnej. Pod koniec XVIII wieku przebywał na terenie Bolechowic ksiądz, biskup, znany ze swej poetyckiej twórczości, zwłaszcza z sielanek, które sławiły uroki tego okolicznego bolechowickiego krajobrazu - Jan Paweł Woronicz, późniejszy prymas Królestwa Polskiego. Zatrzymywał się podobno w klasycystycznym dworku z końca XVIII wieku. Miejsce było szczególne. Otoczone zabytkowym parkiem ze stawami. I takim pozostało do dzisiejszych czasów, otoczone pozostałościami parku krajobrazowego. Dworek murowany, z kolumnowym gankiem i mansardowym dachem przez lata zmieniał właścicieli – należał do rodu Michaliny Dobrzyckiej, potem jej siostrzenicy Ożegalskiej, by następnie w czasach wywłaszczenia po 1945 roku został przeznaczony na cele publiczne. W latach siedemdziesiątych XX wieku zakupił dworek i gruntownie odnowił krakowski dziennikarz i pisarz Janusz Roszko. Obecnie dworek po śmierci pisarza stanowi własność rodziny, jest niedostępny do zwiedzania, podobnie jak otaczający go park. W pobliżu dworku zachowały się ruiny stajni wchodzące w skład zabudowań dworskich – stanowią fragment kamiennej ściany przy parkingu. Obiekt zabudowań pozostałości po biskupach krakowskich - Dworek w Bolechowicach wraz z otoczeniem ogrodowym i drzewostanem wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod numerem A -193 w 1957 roku. Odwiedzając Bolechowice dla przepięknej Dolinki Bolechowickiej warto na chwilę zatrzymać się w tym miejscu i zobaczyć nawet z daleka otoczenie tego najciekawszego zabytku miejscowości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2106