Lamus w Pisarach

Adres:

ul. Dworska, Pisary

Pisary to wioska położona na wysokości 260 m. n.p. m. w odległości około 1 km na zachód od miejscowości Rudawa (powiat krakowski, gmina Zabierzów).

Najcenniejszy zabytek tego miejsca stanowi renesansowy lamus – dwór w charakterystycznym stylu „wieży”. Powstał na planie kwadratu, jest dwukondygnacyjny. Ten XVIII wieczny lamus miał być budynkiem reprezentacyjnym rezydencji, jednak swoje przeznaczenie znalazł jako budynek gospodarczy powstałego zespołu dworskiego. Dach lamusu został pokryty gontem, jest spadzisty. Ten piętrowy budynek skrywa w sobie pokryty kolumnami piętrowy ganek, który jest nie tylko elementem ozdobnym, ale wykorzystywany był jako element komunikacyjny budynku. Ganek połączony został schodami, natomiast wejście od parteru chronią masywne drzwi. Na każdym z pięter lamus zachował pomieszczenia, na piętrze podzielone pomieszczenie zostało na kilka mniejszych. Lamus wchodzi w skład dawnego zespołu dworskiego. Początkowo był budynkiem mieszkalnym i jednocześnie skarbcem, w przypadku napaści wojennej miał być także miejscem schronienia i obrony. Znajdował się na terenie parku, z którego pozostały pojedyncze drzewa. Z zabudowań dworskich do obecnych czasów pozostały jeszcze stodoła i spichlerz, zlokalizowane naprzeciwko na maleńkim wzgórzu wokół lamusu. Zabudowania dworskie były własnością do lat trzydziestych dwudziestego wieku Potockich z Krzeszowic. W XX wieku budynek lamus w Pisarach został przeznaczony dla mieszkańców wioski na dom ludowy, przeszedł niewielki remont. Pisary to niewielka wioska, która już w XIV wieku miała charakter rycerski, od średniowiecza była siedzibą dwóch rodów : Pisarskich z linii Toporów, wywodzących się z Ryterskich (dzierżawców zamku w Rytrze) oraz wywodzącego się z XVI wieku rodu Pisarskich herbu Średniawa, z których zasłużył się głównie starosta wolbromski i poseł na Sejm, poległy pod Chocimiem – Achacy Pisarski. Obiekt w Pisarach - lamus nie jest udostępniony do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1678