Rynek Wielki w Zamościu

Adres:

Rynek Wielki, 22-400 Zamość

Zamojski Rynek to prawdziwa wizytówka tego miasta. Jest to jeden z najładniejszych rynków znajdujących się nie tylko na terenie Polski ale i całej Europy.

Na terenie naszego kraju urokiem przewyższa go chyba jedynie Rynek Miejski znajdujący się w KrakowieRynek Wielki w Zamościu wytyczono pod koniec szesnastego wieku, wówczas bowiem Jan Zamoyski założył miasto na terenach jakie od króla otrzymał w ramach wdzięczności za wierną służbę na rzecz kraju. Rynek Wielki w Zamościu, to potężny kwadratowy plac, którego wymiary wynoszą sto metrów na sto metrów. Ze wszystkich stron rynek miejski został otoczony zabytkowymi kamienicami. Fasady wszystkich budynków są wyremontowane, dzięki czemu każdy turysta czuje się tu jak przed wiekami - kolorowe fasady kamienic przypominają o minionych czasach. W centralnej części Rynku Wielkiego znajduje się także zabytkowy, renesansowy ratusz miejski, który od momentu powstania w końcówce szesnastego wieku jest siedzibą władz miasta. W sali na parterze budynku zlokalizowano także główny punkt informacji miejskiej. Wokół zamojskiego rynku znajduje się wiele lokali gastronomicznych w których można zjeść smaczny posiłek oparty na kuchni regionalnej. Z wieży ratuszowej, każdego dnia w południe rozbrzmiewa hejnał miejski, który jednak nie jest grany jak w większości miast na cztery strony świata, lecz zaledwie na trzy. Hejnalista pomija stronę Krakowa - jest to swoisty odwet, za nieudzielenie pomocy wojskowej podczas najazdu wroga na Zamość. Zamojski Rynek Wielki jako jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście jest celem spacerów nie tylko licznych turystów, którzy każdego roku chętnie odwiedzają to jedno z najpiękniejszych miast Polski wschodniej ale też i mieszkańców miasta. Na rynku odbywają się liczne imprezy kulturalne takie jak koncerty czy spektakle teatralne.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1773