Kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Adres:

Aliny, Zielona Góra

Kaplica została zbudowana na początku XIV wieku, po epidemii dżumy, podczas której zmarło siedemset osób. Grupie około stu osób, udało się opuścić miasto i schronić wśród winnic na wzgórzach po południowej stronie Zielonej Góry, gdzie przeczekali zarazę. W ramach wdzięczności za opiekę nad mieszkańcami Zielonej Góry, wzniesiono niedługo po zarazie kaplicę poświęconą Maryi. Do budowy użyto drewna oraz pozbieranych w okolicy kamieni polnych. W XV wieku drewnianą konstrukcję zastąpiono murowaną.

W drugiej połowie XIX wieku kaplica należała do zielonogórskiego winiarza, który po jej przebudowaniu zajmował się w niej wyszynkiem wina. Funkcję sakralną kaplicy przywrócono w 1947 roku

Obecnie kaplica znajduje się wśród zabudowy mieszkalnej, jednak jej dawne położenie wśród winnic jest powodem tego, że kaplica jest nazywana "Kaplicą na Winnicy".

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1323