Konkatedra św. Jadwigi w Zielonej Górze

Adres:

Mickiewicza 14, Zielona Góra

Telefon:

68 320 24 70

Ten poświęcony św. Jadwidze kościół jest najstarszym zabytkiem w Zielonej Górze, został zbudowany pod koniec XIII wieku przez Henryka Głogowczyka. Jego fundatorem był książe Konrad I głogowski, który po śmierci został pochowany w obrębie kościoła.

Po wielu pożarach świątynia straciła swój pierwotny wygląd, czego przykładem jest chociażby niski dach, zakłócający proporcje budowli. W 1776 roku zawaliła się wieża kościoła, która od lat wymagała remontu. Razem z wieżą uszkodzone zostały ściany nawy i prezbiterium oraz sklepienia, co było efektem zbudowania obecnego dachu budowli.

W XVI wieku kościół został przejęty przez protestantów. Wokół kościoła toczyło się wiele sporów, dotyczących prawa korzystania z cmentarza przy kościele ewangelickim. W 1651 roku, po zawarciu pokoju westfalskiego, gdy ostatni ewangelicki pastor wyjechał z miasta, kościół wrócił w posiadanie katolików.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1311