Szlak z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych i bardzo często odwiedzanych miejsc w Tatrach. Nie cieszy się aż tak olbrzymia popularnością, jak Morskie Oko, największe z tatrzańskich jezior, bowiem droga jest o wiele trudniejsza.

Jednak każdy miłośnik pieszych wędrówek doceni uroki samej Doliny, jak również szlaku. Dolina Pięciu Stawów to wysokogórska polodowcowa dolina w Tatrach wysokich, na której znajdują się słynne jeziora. Najniżej położonym i największym akwenem jest Wielki Staw Polski, natomiast najwyżej położnym jeziorem w całej dolinie jest Zadni Staw Polski (1890 m n. p.m). co ciekawe na terenie Doliny Pięciu Stawów jest aż sześć zbiorników. Wole Oko, najmniejszy staw jest bowiem jeziorem okresowym, a jego powierzchnia i głębokość jest zmienna w czasie roku. Pozostałe jeziora to Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski. Dolina Pięciu Stawów jest położona jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości miedzy 1625 – 1900 metrów n. p.m. Aby móc podziwiać niesamowite krajobrazy, które powstały w wyniku działania lodowców warto wybrać szlak z prowadzący z Wodogrzmotów. Jest to najszybsza trasa do Doliny Pięciu Stawów, a zarazem jedna z najpiękniejszych tras w całych Tatrach. Malownicza trasa zajmuje około 3 godzi podczas których pokonuje się różnicę wzniesień sięgającą prawie 700 metrów. Wędrówkę z Wodogrzmotów warto rozpocząć w Palenicy Białczanskiej, bowiem tam znajduje się wielki parking, na którym można pozostawić samochód. Na Palenicę dojeżdżają także busy z Zakopanego i okolic. Do punktu wyjścia – Wodogrzmotów Mickiewicza wiedzie 45 minutowa droga. Wybierając ten szlak można podziwiać malownicze wodospady i kaskady na potoku Roztoka, zwane właśnie wodogrzmotami. Tu znajduje się rozwidlenie szlaków na Morskie Oko i Dolinę pięciu Stawów. Aby wybrać trasę na Dolinę trzeba wybrać zielony szlak, który na rozstaju wiedzie w prawo. Początkowe podejście jest dość ostre i męczące, jednak jest krótkie. Około 20 minut zajmuje dotarcie na polanę Nowa Roztoka, która kiedyś była pastwiskiem. Znajduje się tu szałas, w którym można odpocząć i nabrać sil na dalszą wędrówkę. Do wyboru mamy dwa szlaki wiodące do Doliny Pięciu Stawów – czarny do Schroniska nad Przednim Stawem oraz zielony przy wodospadzie Wielka Siklawa. Pierwszy szlak jest nieco trudniejszy i nie polecany osobom mający problemy z lekiem przestrzeni. Czas dojścia tą drogą to około 40 minut. Marsz zielonym szlakiem zajmuje kilka minut dłużej, ale daje możliwość zobaczenia największego polskiego wodospadu. Po zaledwie kilku minutach od wodospadu znajduje się słynna Dolina Pięciu Stawów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3689