Rezerwat Wolica

Adres:

Chęciny

Rezerwat Wolica utworzono w 2000 roku w województwie świętokrzyskim, powiecie kieleckim, niedaleko Chęcin oraz zabudowy wsi Siedlce i Wolica.

Zajmuje on powierzchnię 2, 78 ha. Za cel ochrony przyjmuje się "Zachowanie ze względów naukowo - dydaktycznych profilu osadów dolnego wapienia muszlowego (środkowy trias) odsłaniających się w ścianach nieczynnego kamieniołomu". Przede wszystkim są to obszary pogórniczych wyrobisk. Rezerwat Wolica jest przede wszystkim rezerwatem geologicznym i obejmuje nieczynny kamieniołom oraz nieużytki, które go otaczają. Warto wiedzieć, że w pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych latach ubiegłego wieku wydobywano w tym miejscu wapienie, pochodzące ze środkowego triasu. Wykorzystywało się je przede wszystkim w cukrowniczym przemyśle. Co ciekawe, w ścianach tego kamieniołomu można znaleźć wiele płytowych odsłonięć tych wapieni. Zwą się one także wapieniami muszlowymi. Zbocza rezerwatu są porośnięte są przede wszystkim krzewami oraz roślinnością zielną. Oprócz tego na dnie znajduje się niewielkie jeziorko. Godny uwagi jest także fakt, iż występuje tam nagromadzenie kostnej brekcji ze szczątkami ryb, które są bardzo unikalne i bez wątpienia zasługują na uwagę. Warto wiedzieć, że w pobliżu rezerwatu znajduje się wiele noclegów, a także innych godnych odwiedzenia miejsc, w tym także innych rezerwatów. Należy tu wyróżnić między innymi Górę Miedziankę, Jaskinię Raj, Górę Zelejową, Wąwóz w Skałach i wiele innych. Rezerwat ten nazywa się nawet często zalanym kamieniołomem triasowych wapieni. Z pewnością każdy miło spędzi tu czas i będzie podziwiał nie tylko piękno rezerwatu, ale i zapierające dech w piersi widoki i panoramę okolicy. To miejsce, które spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Bez wątpienia ma swój ogromny urok i jest jednym z najpiękniejszych rejonów w województwie świętokrzyskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 952