Szlak turystyczny Lubień – Jordanów

Adres:

Jordanów

Żółty szlak turystyczny rozpoczynający się w Lubieniu a kończący się w Jordanowie przechodzi przez Klimas, Zembalową, Krzeczów Masztelowo i Naprawę Górną. Jordanów występuje również oprócz tego szlaku żółtego w trzech innych - czerwonym, niebieskim i zielonym.

Ten jest zdecydowanie najkrótszy, rozpoczyna się w Lubieniu, który nie jest zbyt daleko od Jordanowa, jednak zahacza o jedne z piękniejszych miejsc w tych rejonach. Jeśli chodzi o Lubień, to jest to całkiem sporych rozmiarów gmina o powierzchni ponad 75 kilometrów kwadratowych zaraz obok Rabki zdrój i Jordanowa, tutejsza okolica jest przepiękna, możemy tu zobaczyć niezmienioną przez człowieka przyrodę i przepiękne krajobrazy górskie. Szlak ten kończy bieg w Jordanowie, który jest znakomitą miejscowością na spędzenie wakacji. W Jordanowie warty zobaczenia jest na pewno miejski rynek wraz z ratuszem, ale przede wszystkim miasto to jest znane z kultu Maryjnego, jest to miejsce częstych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej, za pośrednictwem którego przydarzało się wiele cudów, uzdrowień i wydarzeń w życiu wiernych, których nie jest łatwo wytłumaczyć racjonalnie. Jest to kopia obrazu z Jasnej Góry, który przedstawia Matkę Bożą i jest kopią numer dwa, zaraz po tej znajdującej się w krakowskim kościele Mariackim. Miasto to jest również głęboko związane z historią, układ uliczek jest identyczny jak na początku istnienia tej osady, jednak miasto zostało całkowicie zniszczone a dzisiejsza zabudowa pochodzi z wieku XVIII i XIX, sam ratusz miejski został wybudowany w początkowych latach wieku dwudziestego, jednak znakomicie wkomponował się w zabudowę rynku i stanowi dzisiaj symbol tego miasta wraz z Kościołem Świętej Trójcy, w którym mieści się cudowny obraz i Dębem Wolności, który symbolizuje odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1356