Zabytkowe wille

Adres:

Nałęczów

Dzięki swojemu położeniu w zacisznej dolinie Nałęczów od lat słynie z prozdrowotnych właściwości.

Charakterystyczny dla tej miejscowości mikroklimat powoduje bowiem samoczynnie obniżanie ciśnienia tętniczego krwi i tym samym pozytywne wpływanie na choroby serca. Już samo to, a także urokliwa zabudowa Nałęczowa i Park Zdrojowy powodują, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych na Lubelszczyźnie miejsc. Charakterystycznym elementem architektonicznym Nałęczowa są jego zabytkowe wille, pięknie prezentujące się na tle bujnej roślinności zielonej. Zaczęły powstawać w latach 80. XIX wieku na wzór modnych letnisk, a początkowym stylem ich projektów był styl szwajcarski z wycinanymi w drewnie ażurowymi elementami zdobniczymi. Do dziś w Nałęczowie można podziwiać między innymi połowę willi Aurelia czy willę Oktawia utrzymaną w tamtym stylu. Wraz z końcówką XIX wieku w Nałęczowie, podobnie jak w innych miastach polskich, zaczęła królować secesja. Powstające wtedy wille nałęczowskie budowane były z drewna i kamienia i odznaczały się bogactwem dekoracyjnych motywów na ścianach zaczerpniętych z przyrody lub geometrii. Do dziś zachowały się budowle reprezentujące styl secesyjny, jak willa Raj zbudowana w 1912 przez hrabinę Kaszowką, Jedną z piękniejszych willi Nałęczowa jest zbudowana w 1912 roku przez hrabinę Kaszowką willa Raj, Tolin oraz Regina. Wille wyjątkowo bogato zdobione, jak Pod Matką Boską oraz Ukraina uznane zostały natomiast za budynki w stylu włoskim. Początek XX wieku przyniósł natomiast Nałęczowowi modę na styl zakopiański i góralszczyznę, z inspiracji którymi powstała m. in. Chata Stefana Żeromskiego – dziś muzeum poświęcone pisarzowi, Dom Ludowy oraz Zabawkarnia. Dziś większość z odnowionych w ostatnich latach willi została zamieniona na pensjonaty lub gabinety odnowy biologicznej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1193