Czerwony szlak turystyczny: Gubałówka - Galicowa Grapa

Adres:

Poronin

Szlak turystyczny koloru czerwonego na Pogórzu Gubałowskim jest częstym szlakiem podążanym przez turystów.

Prowadzi z Gubałówki przez miejscowości Furmanowo- Suche- Poronin do wzniesienia Galicowa Grapa. Gubałówka jest szczytem (1126m n. p.m.) na Pogórzu Gubałowskim. Po swojej wschodniej stronie znajduje się miejscowość Ząb, a po zachodniej Butorowski Wierch. Góra jest popularna wśród turystów z panoramy polskich Tatr, Zakopanego, z z licznych sklepików z pamiątkami oraz wyciągu terenowo- linowego. Na górze znajdują się również stoki narciarskie. Kolejnym punktem szlaku jest Furmanowa (1022m n. p.m.). W małej wsi znajduje się ładny, drewniany kościółek, w którym odprawiane są msze św. Zobaczyć można piękne krajobrazy. Z Furmanowa przechodzimy do miejscowości Suche. Są tam piękne widoki na Tatry Bielskie, a w grzebieniu Tatr Wysokich wyróżnia się masywny Lodowy. Wieś posiada ładną zabudowę góralską, oraz własny wyciąg narciarski. Przechodzimy do kolejnego punktu szlaku, czyli Poronina, który jest ośrodkiem letniskowym. Jest tutaj duża baza noclegowa, gdzie często wybierana jest ze względu na miejscowy spokój i ciszę. W lecie turyści tutaj wypoczywający szukają spokoju, ciszy i cieszą przy tym oko pięknym widokiem na Tatry. Ostatnim punktem szlaku jest Galicowa Grapa, szczyt (o wysokości 980 m n. p.m.) na Pogórzu Bukowińskim. Stok od strony południowej jest bardziej stromy, pokryty lasem świerkowym. Połoniec łączy się z Zakopianką, tworząc Biały Dunajec. Na obniżającym się ku dolinie Białego Dunajcu zlokalizowany jest wyciąg narciarski. Obejrzeć można skocznię narciarską, która została zamknięta w latach osiemdziesiątych. Miejscowi wznieśli stalowy krzyż w 1910 roku w pobliżu szczytu góry, który upamiętnia rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. Ze szczytu można obejrzeć piękną panoramę Tatr. Jeśli ktoś chce zobaczyć i poznać miejscową kulturę i życie mieszkańców jest to odpowiedni szlak.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4019