Szlak Naftowy, to międzynarodowy drogowy szlak turystyczny prowadzący przez miejscowości związane z historią wydobycia i przetwórstwa nafty na ziemiach dawnej Galicji w XIX wieku. Jego trasa przebiega przez województwa małopolskie i podkarpackie oraz obwód lwowski na Ukrainie.
Został wytyczony z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskid Niski” z Krosna, która zajęła się również oznakowaniem szlaku. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromna pomoc jaką LOT „Beskid Niski” uzyskała od lokalnych samorządów i instytucji zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Szlak Naftowy rozpoczyna się w Harklowej w powiecie jasielskim i przez Jasło, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Sambor, Borysław, Drohobycz prowadzi aż do Lwowa. Do największych i najważniejszych obiektów i miejsc, leżących na trasie Szlaku Naftowego zaliczyć można m. in. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historii Przemysłu Naftowego w Borysławiu. Łącznie na trasie szlaku odwiedzić można 58 miejscowości, w których swój ślad pozostawili pionierzy naftowi, z czego w niektórych istnieją do dziś działające kopalnie nafty z zachowanymi XIX–wiecznymi urządzeniami kopalnianymi.
W okolicy Sanoka główne obiekty na Szlaku Naftowym znajdują się w miejscowościach:
- Sanok – ekspozycja obiektów przemysłu naftowego z XIX/XX w. w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego
- Strachocina – podziemny magazyn gazu, zagospodarowanie dawnej kopalni
- Tyrawa Solna – zachowana infrastruktura kopalni, kiwony
- Wielopole – budynki kancelarii, kotłowni, hali adsorberów, poczekalnia dla pracowników
- Zarszyn – magazyn glikolu i metanolu do eksploatacji gazu ziemnego.
Ponadto w Sanoku i okolicy znajduje się wiele innych zabytków jak choćby cerkwie greckokatolickie, zabytkowe dworki czy Muzeum Historii w Sanoku.