Szlak Przygód dobrego Wojaka Szwejka w Sanoku

Adres:

Sanok

Międzynarodowy szlak śladami dobrego wojaka Szwejka to szlak posiadający trzy warianty: pieszy, rowerowy i samochodowy.

Ideą stworzenia tego szlaku było oddanie hołdu fikcyjnej postaci dobrego wojaka Szwejka – głównego bohatera powieści Jarolava Haszka pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. Józef Szwejk na kartach powieści wędrował wraz ze swoją 11 kompanią marszbatalionu N 99 pp po terenach ówczesnych Austro-Węgier (akcja powieści dzieje się podczas I wojny światowej). Dlatego też szlak prowadzi dziś przez kilka państw: Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę. Polski odcinek szlaku został otwarty w 2004 roku i liczy sobie niemal 200 km, nie jest więc szlakiem jednodniowym. Rozpoczyna się na polsko-słowackim przejściu granicznym Polota-Radoszyce, a kończy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Krościenko-Przemyśl. Szlak oznakowany jest dość nietypowo – kolorem czarnym na żółtym tle. Podobnie skonstruowane są tablice informacyjne na poszczególnych punktach szlaku związanych z historią Szwejka oraz tablice z najsłynniejszymi cytatami wypowiedzianymi przez niego w danym miejscu. Taka kolorystyka jest nieprzypadkowa – żółty i czarny to barwy herbowe Habsburgów, których poddanym był Szwejk. Polska część szlaku przebiega przez piękne tereny Beskidu Niskiego, Pogórza Bukowskiego, Gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Przemyskiego, a na trasie zlokalizowanych jest wiele punktów widokowych oraz rezerwaty przyrody. Oprócz tych walorów, na szlaku lub w jego okolicy znaleźć można mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych jak choćby cerkwie w Radoszycach, Morochowie, Sanoku czy Przemyślu, izbę pamięci w Komańczy, skansen i muzeum historyczne na zamku w Sanoku, Twierdza w Przemyślu czy Kalwaria Przecławska. W Sanoku i w Przemyślu są rzeźby przedstawiające dobrego wojaka Szwejka, przy których każdego dnia fotografują się tłumy turystów, a w Sanoku dodatkowo każdy pociera nos Józefa Szwejka, co ma przynosić szczęście.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2147