Rezerwat Wieprzec

Adres:

Zamość

Zamość to przepiękne miasteczko położone we wschodniej części Polski, niedaleko granicy z Ukrainą.

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest przede wszystkim jego obronny, fortyfikacyjny charakter jaki miasto uzyskało w wyniku gruntownej przebudowy kilka stuleci temu. Do najważniejszych zabytków tego miasta należą między innymi Miejski Ratusz wzniesiony w centralnej części Rynku Wielkiego, Katedra Miejska, liczne obiekty sakralne, zarówno chrześcijańskie jak i żydowskie oraz oczywiście budowle fortyfikacyjne. Jednak Zamość i okolice to nie tylko przepiękne renesansowe zabytki. O wyjątkowym klimacie tego miejsca stanowi również niezaprzeczalnie przepiękna roztoczańska przyroda, którą można podziwiać na terenie jednego z kilku rezerwatów przyrody. Rezerwat Wieprzec to wyjątkowe miejsce na przyrodniczej mapie okolic Zamościa. Leży od niedaleko od centrum miasta, na terenie roztocza środkowego. Dogodna lokalizacja umożliwia bezproblemowe dotarcie w to miejsce na rowerze, co może być doskonałym pomysłem na spędzenie letniego rodzinnego popołudnia. Przyrodniczy Rezerwat Wieprzec został utworzony w 1990 roku na terenie obejmującym nieco ponad 32 hektary. Organem, który wydał decyzję o utworzeniu tego rezerwatu był ówczesny minister środowiska. Głównym celem dla którego utworzono niniejszy rezerwat przyrodniczy jest ochrona torfowisk niskich i średnich na obszarze roztocza środkowego, a co za tym idzie ochrona stanowisk lęgowych dla ptaków bagiennych zamieszkujących te terytoria. Pod ścisłą ochroną znajduje się również bogata roślinność torfowiskowa i bagienna porastająca miejscowe gleby. Najczęściej można tu spotkać takie rośliny jak wierzba japońska, goździk pyszny, konwalia majowa czy storczyki. Rezerwat Wieprzec położony jest tuż przy granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, na obszarze którego znajdują się przepięknie położone trasy rowerowe.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1401