Zielony szlak rowerowy: Kolbuszowa

Adres:

Kolbuszowa

Kolbuszowa jest położona na terenie Puszczy Sandomierskiej, dzisiaj w znacznej części wyciętej.

Niektóre jej obszary zostały jednak zachowane, jako cenne rezerwaty, w których występują zwierzęta zagrożone wymarciem. W celu ich lepszego poznania, jak i ułatwienia wędrówek turystom, którzy przybywają na te tereny, wokół miasta stworzono sieć ścieżek rowerowych i pieszych, aby można było poznać zarówno historię, jak i przyrodę okolic kolbuszowskich. Jednym z bardziej popularnych jest zielony szlak rowerowy. Jest on przeznaczony dla rowerów. Liczy on niecałe 18 km. Podobnie jak niebieski, przebiega głównie po utwardzonych drogach. Zaczyna się i kończy w Kolbuszowej, a biegnie przez Kolbuszową Dolną, Kłapówkę i Werynię. Po drodze uważny turysta będzie miał okazję zobaczyć piękne krajobrazy, powstałe ze skrzyżowania działania natury i rolnictwa. Łapówka jest najbardziej znana miłośnikom rajdów off-road. Często odbywają się tu przejazdy takich samochodów ze względu na to, ze wieś leży w pobliżu bagnistych terenów olsów, będących częścią Puszczy Sandomierskiej. Oprócz tego, we wsi znajduje się kilka pięknie położonych stawów. Otoczone przez lasy, urozmaicają wędrówkę. Niestety, z powodu częściowo zarośniętych brzegów są dość trudno dostępne. Z kolei w Weryni punktem obowiązkowym jest pałac Tyszkiewiczów. Obecnie zajmuje go szkoła rolnicza. Został on zbudowany na początku XX wieku, a Tyszkiewiczowie stracili go po II wojnie światowej. Obecnie pałac jest gruntownie odnowiony i zachował część naściennych dekoracji zewnętrznych. Wolny wstęp jest także do pałacowego parku. W pobliżu znajdują się obiekty dawnego folwarku, które są użytkowane.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 837