Czerwony Szlak Turustyczny gminy Parczew

Adres:

Parczew

Czerwony Szlak Turystyczny w gminie Parczew inaczej zwany „Partyzancki” ma około 30 kilometrów.

Trasa pozwala nam na poznanie walorów przyrodniczych, a także pokazuje nam miejsca, gdzie odbywały się walki partyzanckie w czasie II wojny światowej. Szlak zaczyna się na stacji PKP w Parczewie, dalej prowadzi przez miejscowość „Laski”, rezerwat „Jezioro Obradowskie”. Dalej trasa prowadzi przez Lasy Parczewskie- miejscowości: Ochożę, Gościniec, Ostrów Lubelski. Rezerwat przyrody Jezioro Obradowskie- zachowane jest tutaj jezioro dystroficzne. Chronione są naturalne zbiorowiska torfowiskowe i leśne. W jeziorze występuje wiele gatunków rzadkich i chronionych. Cały rezerwat zajmuje około 82 hektary. Na terenie rezerwatu odbywały się walki partyzanckie. Lasy Parczewskie w czasie okupacji były miejscem spotkań ugrupowań partyzanckich AL, GL, AK, oraz Partyzantki radzieckiej. Od 18 do 21 lipca 1944 trwały partyzanckie walki z hitlerowcami. Całość trasy wynosi około 120 kilometrów i wiedzie dalej po bocznych miejscowościach powiatu parczewskiego. Przebiega również przez Rezerwat przyrody Królowa Droga. Ochronie podlega starodrzew dębowy, głównie jest to leśny teren. Zobaczyć możemy tutaj okazałe pomniki przyrody dębu szypułkowego. Cały rezerwat ma powierzchnię około 38 hektarów. Wędrując po całej powierzchni, natknąć możemy się na miejsca walk partyzanckich. Kolejnym rezerwatem przyrody jest Czarny Las, gdzie zobaczyć można bogatą i rzadką roślinność runa leśnego. Spotkać również można 160-letnie dęby oraz 130- letnie graby i lipy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1244