Szlak „Kopce Krakowa”

Adres:

Kraków

Szlak ten prowadzi nas przez cztery kopce jakie znajdują się na terenie miasta Krakowa. Są to właśnie Kopiec Wandy, Kopiec Kraka, Kopiec Kościuszki a także Kopiec Piłsudskiego.

Każdy z tych kopców warto zobaczyć, ponieważ oferują one ciekawy widok na miasto, ale także posiadają wielokrotnie swoją ciekawą historię, z którą warto się zapoznać. Pierwszym, który warto odwiedzić jest na pewno Kopiec Wandy Wandy. Szacuje się, że powstał on około VII lub VIII wieku. Legenda mówi, że pochowana tutaj została córka Kraka, która miała właśnie na imię Wanda. Kopiec Wandy jest najniższym kopcem w Krakowie. Jego wysokość to zaledwie 14 metrów. Drugim kopcem wartym uwagi jest Kopiec Kraka Kraka. Kopiec ten jest trochę wyższy od Kopca Wandy. Jego wysokość to 16 metrów. Jest on podobno mogiłą założyciela Krakowa, którym miał być wspomniany Krak. Według różnych szacunków kopiec ten powstał w okolicach VIII – X wieku. Prawdopodobnie więc później niż Kopiec Wandy. Kopiec Kościuszki jest nie tylko kopcem, ale także spora fortecą. Jego wysokość to ponad 34 metry. Ze szczytu jesteśmy więc w stanie dostrzec naprawdę przepiękny krajobraz i widok na miasto. Kopiec Kościuszki powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Szacuje się, że były to lata 1820-1823. Nie jest on jedyną atrakcją, ponieważ w jego pobliżu mamy muzeum, które naprawdę warto odwiedzić. O czym również warto wspomnieć, kupując bilet upoważniający do wejścia na Kopiec Kościuszki, możemy również w tej cenie odwiedzić część muzealną. Ostatnim kopcem jaki zobaczymy w Krakowie jest Kopiec Piłsudskiego Piłsudskiego. Jest to również najwyższy kopiec w tym mieście. Jego wysokość to podobno aż 35 metrów. Jest to także najmłodszy kopiec, ponieważ wybudowano go w latach 1934-1937. Kopiec ten wielokrotnie chciano zniszczyć. Podczas II Wojny Światowej był to cel Niemców, jednak z jakiegoś powodu nie dokonali tego. Po zakończeniu wojny również panujące wtedy w Polsce władze pragnęły go usunąć. W części został zniszczony jego szczyt, gdzie znajdowała się granitowa płyta wraz z krzyżem. Na szczęście w pozostałej części kopiec przetrwał aż do naszych czasów. Kopce są w pewnym sensie znakiem rozpoznawalnym Krakowa. Warto je jak najbardziej zobaczyć. Trochę czasu zajmie przemieszczenie się z jednego do drugiego jednak jest to naprawdę świetna wycieczka. Jeśli już zdecydujemy się na obejrzenie krakowskich kopców, to powinniśmy zobaczyć je wszystkie, aby móc każdy z każdym porównać. Tylko oglądając całość taka wycieczka ma jakichkolwiek sens.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2189