Szlak partyzancki

Adres:

Krasnobród

Szlak partyzancki w miejscowości Krasnobród wynosi 53 kilometry i oznakowany jest kolorem czerwonym.

Trasa biegnie przez część Roztocza Środkowego, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Roztoczański Park Narodowy „Piekiełko Szczebrzeszyńskie”, a kończy się z zachodniej części Roztocza. Zaczyna się na przystanku PKS w Krynicach. Tutaj można zobaczyć kościół parafialny, oraz ruiny klasycystycznego dworku z XIX wieku. Ciekawym miejscem jest także zalew, który zajmuje 42 hektary. Kolejno szlak prowadzi przez Zadnogę, Romanówkę. Po drodze zobaczymy pomnik partyzancki rozegranej w obronie Zamojszczyzny przed pacyfikacją niemiecką w 1943 roku. Dalej trasa prowadzi przez miejscowość Klocówkę, Dominikanówkę do Krasnobrodu. Przechodzimy obok kapliczki „Na Wodzie” do Podklasztoru. Zobaczymy tutaj Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, muzeum przykościelne, oraz znajdujące się obok mini- ZOO. Stąd udajemy się na punkt widokowy przy starych kamieniołomach. Następnie szlak prowadzi obok zalewu Krasnobrodzkiego do kapliczki Św. Roch. Zobaczyć tutaj możemy opis bitwy w okresu powstania styczniowego, a także opis żywota Św. Rocha. Dalej trasa prowadzi przez las do dawnego pałacu Leszczyńskich, gdzie obecnie znajduje się Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci. Następną miejscowością są historyczne Wojdy, gdzie odbyła się bitwa partyzancka w 1942 roku. Kolejną ciekawą miejscowością jest Szczebrzeszyn. Warto zobaczyć tutaj pomnik „chrząszcza”, cerkiew, kirkut, synagogę, a także rynek z ratuszem. Zakończenie szlaku następuje w Szperówce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1077